قالب میهن بلاگ قالب میهن بلاگ download  قالب بلاگفا قالب وبلاگ قالب پرشین بلاگ اخلاق اسلامی قالب بلاگ اسکای

قالب


مسائل در گوشی آقا پسرها - aghapesarha.ir
اولین سایت تخصصی مسائل جنسی پسران نوجوان- کانال تلگرام: Aghapesarha@
نویسندگان
نظر سنجی
شما چند ساله هستید؟


لینک دوستان

باسمه تعالی

عواملى باعث بلوغ مى شوند كه كاملا و به درستى براى ما شناخته نشده اند. یك محور مهم در بدن وجود دارد كه ممكن است دربرگیرنده عوامل مربوط به بلوغ جنسى باشد كه به نام محور هیپوتالاموس ـ هیپوفیز و غدد جنسى یا غدد فوق كلیوى, مورد توجه بسیار است. هیپوفیز هورمونهاى گنادوتروپین را ترشح مى كند و هیپوتالاموس هورمونهاى محرك هیپوفیز را مى سازد و آزاد مى كند و این مسیر هورمونى به غدد هدف یعنى غدد جنسى یا فوق كلیوى ختم مى شود. قبل از شروع بلوغ ترشحات هورمونى گنادوتروپین از هیپوفیز كم است ولى احتمالا تحت تإثیر غدد جنسى مردانه كنترل مى شود. براى اینكه در نمونه هاى تجربى و آزمایشگاهى دیده شده كه اگر فرد مذكرى قبل از بلوغ اخته شود در واقع كنترل غدد جنسى بر هورمون گنادوتروپین كاهش یافته و سطح گنادوتروپین ها افزایش مى یابد. با شروع دوره بلوغ سطح هورمونهاى جنسى بخصوص در خواب اوج مى گیرد و بعد از اینكه دوره بلوغ شروع شد سطح هورمونهاى جنسى وFSH/LH در طول روز و بیدارى نیز افزایش مى یابد. آندروژنها نیز توسط غدد یاد شده ساخته مى شود.

تستوسترون یا هورمون جنسى مردانه در زندگى جنینى از حدود هفته هفتم حاملگى در غدد جنین مذكر شروع به ساخته شدن مى كند و ترشح آن افزایش مى یابد. ترشح و افزایش تستوسترون باعث تغییرات و شكل گیرى اعضاى تناسلى خارجى یك فرد مذكر مى شود. بلوغ در یك نوجوان مذكر با رویش مو در صورت, عقب رفتن خط رویش مو در پیشانى, وضعیت ظاهرى بدن و لگن و اندامها, رویش مو در زیر بغل و ناحیه زهار به طرف بالا و به شكل لوزى شروع مى شود. تغییر صدا نیز تقریبا در همین زمان اتفاق مى افتد. تمامى این فرآیندها از حدود 11, 12 سالگى شروع مى شوند و غالبا در یك دوره 5 ساله تكمیل مى شوند. البته سن شروع بلوغ و مراحل تكمیل آن در افراد مختلف متغیر است.


بلوغ زودرس جنسى

بلوغ جنسى در سنین قبل از 9 سالگى در پسرها به عنوان یك رویداد غیر طبیعى تلقى مى شود. بلوغ زودرس واقعى یا بلوغ هم جنسىIsosexual كامل, زمانى به وجود مىآید كه مردسازى ناقص و فرآیند اسپرماتوژنز (ساختن اسپرم) روى داده باشد. در حالى كه بلوغ زودرس كاذب یا بلوغ زودرس هم جنسى ناقص در مواردى به وجود مىآید كه مردسازى بدون ساخت اسپرم اتفاق افتاده باشد. یعنى اینكه تشكیل آندروژن ناشى از فعال شدن زودرس سیستم هیپوفیز ـ هیپوتالاموس نیست. هرچند افتراق این دو مشكل است, اما این تفاوت وجود دارد.
مجموعه علل یا سندرومهایى كه منجر به مردسازى زودرس مى شوند شامل تومورهاى سلول لیدیگ ((سلول مولد آندروژن)), تومورهاى مترشحه گنادوتروپین كوریونیك انسانى یا(HCG) , تومورهاى غده فوق كلیوى, هیپرپلازى و پركارى مادرزادى غده فوق كلیوى, تجویز آندروژن یا هیپرپلازى و پركارى سلولهاى لیدیگ مى باشند. در همه این موارد دیده شده كه سطح تستوسترون یا ((هورمون جنسى مردانه)) پلاسما به صورت نامتناسب با سن افزایش قابل توجهى پیدا مى كند. و علایم بلوغ زودرس جنسى و صفات ثانویه جنسى بروز پیدا مى كند. تومورهاى سلول لیدیگ در كودكان به ندرت دیده مى شود اما باید توجه داشت در مواردى كه اندازه بیضه هاى كودك متقارن نیست احتمال تومور سلول لیدیگ وجود دارد. و باید معاینات و آزمایشات لازم صورت گیرد. بقیه تومورهاى فوق الذكر از جمله تومور مردساز غده فوق كلیوى نیز مقادیر زیادى در نهایت تستوسترون مى سازند كه باعث دگرگونى شرایط عادى كودك مى شوند و بلوغ زودرس جنسى اتفاق مى افتد.

یكى از علل بلوغ زودرس جنسى در پسران, هیپرپلازى مادرزادى یا افزایش فعالیت غده فوق كلیوى است كه منجر به افزایش سطح ماده اى به نام 17 هیدروكسى پروژسترون و در نتیجه افزایش سطح آندروژن مى شود. در این اختلال افزایش ترشح گنادوتروپین ممكن است در اوایل ثانویه بوده به طورى كه بلوغ زودرس واقعى پس از آن روى دهد.

در یك مورد خاص بلوغ زودرس جنسى مستقل از گنادوتروپین در پسرها ممكن است روى دهد كه ناشى از هیپرپلازى اتونوم (خودكار) سلول لیدیگ باشد; یعنى بدون اینكه تومور سلول لیدیگ به وجود آمده باشد. این اختلال به صورت اتوزومال محدود به مردان, از پدر به پسرانش منتقل مى شود و یا از مادرانى كه حامل سالم این بیمارى هستند به پسران منتقل مى شود. در این مورد خاص مردنمایى و علایم بلوغ زودرس جنسى حتى در سن 2 سالگى شروع مى شود. سطح هورمون تستوسترون افزایش مى یابد و حتى به میزان بالغین مى رسد.

همان طور كه گفتیم یكى دیگر از علل بلوغ زودرس جنسى در پسران فعال شدن زودرس سیستم هیپوتالاموس ـ هیپوفیز است كه یا بدون علت ((ایدیوپاتیك)) است و یا در اثر تومورهاى سیستم اعصاب مركزىCNS یا در اثر عفونتها و سایر ضایعات ایجاد مى شود. امروزه با پیدایش روشهاى تشخیصى پیشرفته مثلC.t.scan وMRI تإخیرهاى گذشته در تشخیص بیمارى از بین رفته و یا كمتر روى مى دهد.
اگر بلوغ زودرس جنسى در پسران ناشى از تومورهاى مولد استروئید یا گنادوتروپین باشد و یا هیپرپلازى مادرزادى غده آدرنال (فوق كلیوى) یا اختلال در سیستم عصبى مركزىCNSدرمان به رفع این علل بستگى دارد.

بلوغ زودرس چندجنسى:

اگر در پسران نابالغ علایم جنسى زنانه بروز پیدا كند ممكن است ناشى از افزایش متوسط یا شدید هورمون زنانه سازى به نام ((استروژن)) باشد.
به طور كلى و با توجه به پیشرفتهاى چشمگیر در پاراكلینیك و ابزارهاى تشخیص بیماریها هیچ گونه تإخیرى در شناخت این بیمارى موجه نیست. هنوز هم با وجود پیشرفت تكنولوژى, معاینه دقیق بیمار و علم و تجربه پزشك اهمیت و جایگاه خاص خویش را دارد. آنچه در این اختلال مهم است معاینه دقیق بدو تولد و پیگیرىهاى بعدى و تشخیص و درمان مناسب و سریع است كه هم بیمار را از ناهنجاریها و ناراحتى هاى جسمى و فیزیكى مراقبت مى كند و هم زمینه هاى بروز اختلالات عصبى را از بین مى برد و از بروز بسیارى از مشكلات اعصاب و روان و اختلالات رفتارى و اضطرابى پیشگیرى به عمل می آید.

 

دکتر حسین برهانی

 

aghapesarha.ir

موضوعات
آمار سایت
  رفقای امروز : نفر
  رفقای دیروز : نفر
  كل رفقا : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic